+420 733 679 991 jan.griger@re-max.cz

Koncem července tohoto roku prezident České republiky Miloš Zeman podepsal novelu zákona k této dani. Za necelé tři roky tak daň z nabytí nemovitých věcí prošla radikálním obratem: do roku 2014 ji platil prodávající (převodce), který dostal peníze za prodej a kupující (nabyvatel) byl v roli ručitele. Výjimkou byly pouze prodeje v dražbách, insolvencích či jiné prodeje na základě výkonu rozhodnutí, kdy daň z nabytí platil kupující. Do konce roku 2013 činila daň 3% hodnoty převáděné nemovitosti.

Od 01.01.2014 byla daň přejmenována na daň z nabytí a byla zavedena možnost, aby poplatníkem i při standardním prodeji byl kupující. Platilo to však pouze v případě, že se prodávající s kupujícím na této skutečnosti v kupní smlouvě výslovně dohodli. Pokud byl poplatníkem daně prodávající, kupující byl ručitelem. Když se stalo, že prodávající daň nezaplatil, finanční úřad se domáhal uhrazení daně na kupujícím. Od 01.11.2016 však bude plátcem daně ve výši čtyř procent hodnoty převáděné nemovitosti kupující a institut ručení druhou stranou se zruší.

Jak to ovlivní ceny nemovitostí? 

Kupující se domnívají, že díky přesunu platby daně na jejich bedra by se měly ceny nemovitostí logicky snížit o 4%. Podle mne však prodávající nebudou chtít s cenami hýbat. Navíc se teď nacházíme v době, kdy ceny nemovitostí stále rostou. Zde mohu uvést svou čerstvou zkušenost s prodejem bytu 1+1 před rekonstrukcí v lokalitě Plzeň 1 – Bolevec v ulici Komenského.

Obdobný byt tam kolegyně v únoru 2016 prodala za 990 000,- Kč. V říjnu 2016 jsem dosáhl prodejní ceny 1 290 000,- Kč, která se ještě mírně navýšila z původních 1 250 000,- Kč. Cena stejného bytu tedy za necelého tři čtvrtě roku vzrostla o 300 000,- Kč. Růst cen samozřejmě není ve všech regionech stejný, velmi to závisí zejména na lokalitě a typu nemovitosti, nicméně uvedený příklad dobře ilustruje situaci na současném realitním trhu.

Prodáváte dům či byt v osobním vlastnictví, chcete získat maximální tržní cenu a ptáte se, jakou hodnotu bude mít po 01.11.2016? Zavolejte mi a domluvme si schůzku.

Váš Ján Griger