+420 733 679 991 jan.griger@re-max.cz

AKTUALIZACE: Ministerstvo zemědělství ve středu 2.6.2021 potvrdilo, že anonymní online nahlížení do katastru nemovitostí zůstane i nadále zachováno. Od 1. června přitom měli mít přístup ke kompletním údajům jen přihlášení uživatelé.

Český úřad zeměměřický a katastrální (ČÚZK) své původní rozhodnutí přestat veřejně zobrazovat např. vlastníky nemovitostí a účastníky řízení zdůvodňoval extrémním nárůstem počtu přístupů a stahováním dat ve velkém, což příliš zatěžuje online portál. Plný přístup do nahlížení do katastru nemovitostí je důležitý pro ověřování informací, když kupujeme nebo prodáváme nemovitost a potřebujeme např. ověřit vlastnictví nemovitosti nebo zjistit kdo je účastníkem řízení, které právě na nemovitosti probíhá.

Nepřihlášení uživatelé však budou muset překonat test známý jako CAPTCHA (automatický test k odlišení počítačů a lidí), který by měl bránit automatizovanému vytěžování údajů. Opakovanému přepisování CAPTCHA kódů se jako uživatelé můžete vyhnout přihlášením. Pro přihlášení a plný přístup máte v podstatě dvě možnosti: 

1) Zřízení dálkového přístupu do katastru nemovitostí

Tato varianta je poměrně jednoduchá. Vyplníte jednoduchý formulář (formulář žádosti o zřízení dálkového přístupu si ve formátu PDF stáhněte ZDE) a necháte si úředně ověřit Váš podpis. Pak jej zašlete na katastr nemovitostí takto:  

Po odeslání obdržíte automatické potvrzení, že Váš požadavek byl zaregistrován. Během několika pracovních dnů byste měli obdržet údaje pro registraci, kterou provedete na webu dálkového přístupu do KN. Kliknete na “Přístup pro registrované uživatele” a pak na “Vytvořit/obnovit zapomenuté heslo”. Do přihlašovacího pole uvedete přidělené přihlašovací jméno a e-mail, který jste uvedli v žádosti. Na e-mail vám pak přijde odkaz na vytvoření nového hesla. Nové heslo si vytvoříte, uložíte a jeho změnu potvrdíte jednorázovým kódem, který vám přijde SMS zprávou na mobil.

Přihlašovací jméno a heslo pak použijeme pro přihlášení do nahlížení do katastru (viz ikonka panáčka vpravo nahoře v nahlížení do katastru nemovitostí). Po přihlášení bude nahlížení fungovat stejně jako je tomu nyní a přihlašovací údaje nám zůstanou pro používání kdykoliv v budoucnu. Používání nahlížení bude i nadále ZDARMA.

Díky dálkovému přístupu můžeme jednoduše získávat listy vlastnictví a kopie listin jako nabývací tituly, listiny uvedené v omezení vlastnického práva a další dokumenty. To vše jen na pár kliknutí. Tato služba je však již placená a to vždy podle počtu a typu listin, které stahujete. Příklad: List vlastnictví stojí 50,- Kč na stránku, nabývací titul 10,- Kč za stránku apod.

2) Přihlášení přes elektronickou identitu

Zde máme k dispozici dost možností, z nichž většina bude vypadat na první pohled komplikovaně. Jako jedinou z jednoduchých možností pro většinu uživatelů bude použití údajů pro přihlašování do elektronického bankovnictví. Část bank má toto přihlašování na úrovni ověřené identity a lze to použít i pro katastr nemovitostí. Jedná se o tyto banky: 

  • Česká spořitelna
  • ČSOB
  • Komerční banka
  • MONETA Money Bank
  • Air Bank 

V přihlášení do nahlížení do katastru nemovitostí (ikonka panáčka vpravo nahoře v nahlížení do katastru nemovitostí) kliknete na „eidentita.cz – Národní bod pro identifikaci a autentizaci (NIA)“, pak na „BANKOVNÍ IDENTITA“ a vyberete si svoji banku. Potom zadáte přihlašovací údaje elektronického bankovnictví a jste přihlášeni do plného přístupu do nahlížení do katastru nemovitostí. 

Dalších možností ověření identity a následné přihlášení se do nahlížení do katastru je celá řada. Všechny možnosti identifikace zjistíte po kliknutí na tento odkaz.

Váš Ján Griger