+420 733 679 991 jan.griger@re-max.cz

Rok 2016 byl pro trh s realitami velice úspěšný. Celé odvětví těžilo ze souběhu hned několika příznivých faktorů: rostoucí ekonomiky a z ní pramenícího optimismu obyvatel České republiky, rekordně nízkých úroků u hypoték a velké nabídky nemovitostí a bytů. Mix těchto výborných zpráv a okolností se přetavil v rekordní výsledky společnosti RE/MAX, a to jak do počtu zrealizovaných obchodů tak i výše obratu.

Rok rekordů

Česká ekonomika zažívá úspěšné období. Bez práce je nejméně lidí od podzimu 2009 a nedostatek zaměstnanců (a obavy z přeplacení stávajících zaměstnanců konkurencí) přinutil většinu podniků sáhnout hlouběji do firemní pokladny. Vyšší příjmy pak dovedly nemalé množství jednotlivců nebo rodin k rozhodnutí, že pokud si chtějí pořídit vlastní bydlení, je nyní právě ta nejlepší doba a není důvod váhat.

Potřebu pořídit si vlastní bydlení podpořily i úroky u hypoték, které se v říjnu dotkly svého historického dna. Toto zlevnění půjček na bydlení, za kterým stál především tuhý konkurenční souboj bank o klienta, vyvažoval nárůst cen domů a bytů.

Zdražení realit bylo výsledkem obrovské poptávky ze strany klientů a částečně jej způsobilo omezené množství nových bytů v Praze, kdy kvůli legislativním průtahům a neexistujícímu územnímu plánu počet zahájených i dokončených bytů razantně klesl. Tento stav potom dal vyniknout realitnímu trhu v regionech mimo hlavní město a dalších velkých městech České republiky. V nich pak došlo k uzavření mnoha zajímavých realitních obchodů.

Předčasné splacení hypoték přineslo zdražení

Nadcházející rok 2017 s sebou přináší velká očekávání. Předpokládáme, že odvětví realit se bude dále úspěšně rozvíjet a přinášet zajímavé obchodní příležitosti. Realitní trh se ale bude muset vypořádat s některými překážkami. Jednou z nich je změna plátce daně z nabytí nemovitosti, která přešla z prodávajícího na kupujícího.

Ke změně ale došlo i na bankovním trhu s hypotékami. V České republice začal platit zákon o spotřebitelském úvěru. Ten dal klientům bank možnost předčasně splácet část hypotéky. Finanční domy na to však zareagovaly zvýšením úrokových sazeb.

K dalšímu posunu u úroků může dojít na jaře, odkdy na popud České národní banky dojde k dalšímu zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték. I přes tyto okolnosti však zůstanou úroky u hypoték na stále velmi přijatelné úrovni a k jejich prudkému či skokovému zdražení nedojde.

Pozitivní výhledy

Vzhledem k tomu, že Česká republika má za sebou dva rekordní roky v objemu poskytnutých hypoték, lze očekávat, že i vzhledem ke zvýšení úroků hypoteční trh ve srovnání s předchozími lety mírně poklesne. Tato skutečnost se příznivě projeví i na cenách domů či bytů, u kterých už nebude poptávka tak vyšponovaná a ceny budou úměrné situaci na trhu. Ve světle těchto faktorů zůstane trh s realitami i v příštím roce velice perspektivním a zcela jistě přinese řadu zajímavých transakcí.

Váš Ján Griger