+420 733 679 991 jan.griger@re-max.cz

Na podzim 2020 už je jasné, že celospolečenská opatření v souvislosti s koronavirem a z nich vyplývající ekonomické dopady budou dlouhodobou záležitostí. Potýká se s nimi řada oborů a změny vidíme také na realitním trhu. Podívejme se, jaká je aktuální situace z pozice prodávajícího, kupujícího a pronajímatele. Mou hlavní lokalitou je pražský realitní trh a níže popsané empirické zkušenosti se vztahují především k němu.

Chceme nemovitost prodat

Dobrou zprávou je, že po pražských bytech je stále poptávka a i nyní se prodávají velmi dobře. Počet zájemců o prohlídku je však významně nižší oproti době před koronavirem a prodloužila se tak doba hledání kupujícího. Jeho úspěšné nalezení je však podmíněno správným nastavením reálné ceny blízké tržní ceně, bez zbytečných spekulací typu „pojďme to zkusit za cenu o 10 – 20% vyšší“.

U bytů, které mají nějaké zásadní negativum (byt v přízemí nebo suterénu, umístění v domě ve třetím a vyšším patře bez výtahu, nadměrný hluk) budeme nakonec muset jít s cenou nejspíš dolů. Při nastavení reálné tržní ceny, resp. ceny ještě zajímavější, je zájem naopak velký. Pokud je nabídka velmi atraktivní a vyvolá zájem více uchazečů o koupi, je možné dosáhnout vyšší ceny prostřednictvím aukce. Můžete srovnat se situací na jaře roku 2020, popsané v článku Realitní trh 2020: prodej nemovitostí v době koronavirové, v němž mj. najdete výsledky aukcí. 

Pokud jde o prodej rodinných domů a pozemků, zde je poptávka významně vyšší. To platí jak pro Prahu tak především pro její blízké okolí. Hlavním důvodem je rozmach práce z domova (home office), díky níž začalo být bydlení na klidném místě blízko přírodě mnohem atraktivnější, zejména v souvislosti s dočasným ochromením městské infrastruktury související s volnočasovými aktivitami a uzavřením restaurací, divadel, kin, kaváren atd. Pro prodej platí to samé, co u bytů: cena musí být nastavena realisticky. 

Nabídka rodinných domů různé kvality je zejména v menších sídlech na okraji Prahy velmi širokáU rodinných domů klienti jednoznačně preferují novostavby nebo domy po rekonstrukci. Zdá se, že mnoho klientů se tímto způsobem rozhodlo ochránit své peníze před jejich budoucím znehodnocením inflací, která v dlouhodobém horizontu pravděpodobně poroste.    

Zvažujeme nemovitost koupit

Jakožto potenciální kupující bytu máte zásadní výhodu: zájemců o koupi je méně. Pokud narazíte na dobrou nabídku a budete dostatečně rychlí v jednání, můžete učinit skutečně dobrou koupi. Ve většině segmentů je nabídka přibližně stejná jako v minulých letech.

Neplatí to však tam, kde byla uvedena na trh část bytů, které dříve sloužily na pronájem prostřednictvím AirBnB, např. v centru Prahy, především na Praze 1. Zde můžeme najít mnohem více nabídek, zejména větších bytů s dispozicí 3+1 a více nad 100 m², než tomu bylo dříve. 

U koupě rodinných domů a pozemků je situace opačná. Je třeba počítat s dalšími zájemci o koupi. To platí zejména u nabídek rodinných domů v menších obcích na okraji Prahy s dobrou dostupností do metropole. Svůj boom zažívají rovněž chaty a chalupy, byť je dle mého názoru poptávka po nich ve spoustě médií značně zveličená.  

Potřebujeme pronajmout byt 

Trh nájemního bydlení se na jaře 2020 radikálně změnil. Během krátké doby došlo v Praze k navýšení nabídky bytů k pronájmu o téměř 50%. Zatímco první jarní den bylo v nabídce 5 659 bytů k pronájmu, na konci dubna to bylo již 8 336 bytů. Detaily najdete v článku Realitní trh 2020: pronájem nemovitostí v době koronavirové. Počet bytů k pronájmu stále stoupá a nyní, k datu 30.11.2020, je v nabídce dle portálu sreality 9 319 bytů.

Poptávka po pronájmu se snížila zhruba o 60%, kvalitních nájemců je mnohem méně (ti jsou i za normální situace dlouhodobě nedostatkovým zbožím) a ceny nájmů poklesly přibližně o 15 až 20%. Pokud už nájemce najdeme, musíme jednat opravdu rychle a volíme v zásadě mezi dvěma možnostmi: buď majiteli byt obsadíme nebo zůstane prázdný. I malé prodlení může způsobit, že se nájemce rozhodne pro jinou, stejně kvalitní nabídku.

Úspěšně pronajali byt ti majitelé, kteří se novým podmínkám na trhu pružně přizpůsobili. Níže uvádím tabulku s posledními pronájmy bytů v naší kanceláři RE/MAX City, které jsme pronajali během několika týdnů:  

Typ bytu Nabídková cena Cena pronájmu
2+kk, cihla, Praha 2 – Vinohrady 13 900,- Kč 13 900,- Kč
1+1, panel, Praha 5 – Hlubočepy 11 500,- Kč 10 000,- Kč
3+1, panel, Praha 8 –  Kobylisy 15 900,- Kč 14 900,- Kč
1+1, cihla, Praha 10 – Vršovice 12 400,- Kč 11 250,- Kč

Přeji Vám hodně zdraví a ať si zachováme zdravým rozum a psychickou pohodu. Chcete-li efektivně prodat nebo pronajmout nemovitost, jsem Vám plně k dispozici. 

Váš Ján Griger