+420 733 679 991 jan.griger@re-max.cz

Vinou koronavirového útlumu jsem v kanceláři dost často pobýval zcela sám. Nejinak tomu bylo v pondělí 29. června. Zhruba hodinu před polednem zazvonil kancelářský zvonek. „Mám tisíc dotazů jak prodat nemovitost“, ozval se příjemný ženský hlas. Za chvíli už s oběma dámami sedíme v zasedačce.  

Klientka mi sděluje, že potřebuje prodat chatu v Samechově, místní části obce Chocerady, která je dobře známá především vodákům. Majitelka je Češka, která 30 let žije v Ontariu v Kanadě. V ČR bude pobývat zhruba dva měsíce a potřebuje chatu prodat rychle. Náš kameraman, režisér a fotograf v jedné osobě Jiří Církovský má vzhledem k vytíženosti volný termín natáčení až ve druhé půlce července. Domlouvám se s klientkou, že prezentaci zmáknu sám ve spolupráci se svým tátou, kterej skvěle fotí a Jirka mi pak z dodaného materiálu vytvoří alespoň 3D plánky. Sejdeme se v úterý 7. července dopoledne přímo na chatě.  

Přechod hřebene Krkonoš i tůra okolo Králického Sněžníku se během prodlouženého červencového víkendu skvěle vydařily a nabily mě energií. V úterním posvátečním dopoledni nakládám do auta oba rodiče a krátce před desátou přijíždíme do Samechova. Máma se totiž celej život na úřadě starala o opravu památek, paradoxně ale nikdy nenavštívila město Sázava, a táta mi pomůže s prezentací. Vítá mě majitelka se svou tetou, která během její nepřítomnosti v Čechách o chatu pečuje. 

O chatu i zahradu je perfektně postaráno, nikde žádný nepořádek, můžeme od minuty začít fotit. Chata je rovněž skvěle vybavená vším potřebným pro život a je možné se nastěhovat prakticky ihned. S majitelkou ještě vyjasňujeme prodejní postup a podepisujeme exkluzivní zprostředkovatelskou smlouvu. S ohledem na můj plánovaný odjezd na dovolenou poslední červencový den navrhuji časový scénář dalších úkonů. Pokud se nám podaří získat klienta s hotovostí, můžeme před mým odletem stihnout vše včetně podání Kupní smlouvy na Katastr nemovitostí. Cítím, že nabídka bude na trhu velmi silná a že z toho můžeme vytěžit maximum. Významně nám nahrává rovněž to, že v okolí 10 km od Chocerad aktuálně není v prodeji žádná další chata. S majitelkou se domlouvám, že nabídkovou cenu 2 649 000,- Kč necháme na internetu skrytou. Ve čtvrtek nabídku zveřejním a v pátek ji budu informovat, jak vypadá první vlna zájemců o koupi. 

Zájem je enormní, během dne dostávám desítky telefonátů. Po dohodě s majitelkou ještě v pátek večer cenu nemovitosti zveřejňuji. Odfiltrujeme zhruba třetinu zájemců, kteří poptávají chatu pod 2 000 000,- Kč a hledají tedy jinou nabídku. Během víkendu volají a píší další a další zájemci, jejich počet se zastaví na čísle 62. Není na co čekat. Hned v pondělí začínám plánovat prohlídky, které proběhnou od pátku do neděle během následujícího víkendu. Vždy chci, aby klienti měli na prohlídce maximální komfort a tak každému z nich zvlášť věnuji 40 minut času. Vzhledem k velikému zájmu o chatu je aukce víceméně jasná. V úterý před prohlídkami odchází zájemcům e-mail s odkazem na Google složku s detaily k nemovitosti, kde právě mají ty skvělý Jirkovy 3D plánky, vzory rezervační a kupní smlouvy, List vlastnictví a další dokumenty. Ve čtvrtek následuje další e-mail s odkazem na Google složku, kam přidávám podrobnosti k aukci a zároveň poprvé v kariéře aukci spouštím ještě před prohlídkami. Mám jich domluveno celkem 28. 

V mezidobí někteří klienti již domluvené prohlídky ruší, z původního počtu vykrystalizuje finálních 18 prohlídek. Schází se však velmi silná parta: 8 klientů má hotovost, čtyři klienti to mají padesát na padesát a zbytek chce koupi hradit z větší části hypotékou. Osudí mám připravený, a tak v pátek 17. července balím raneček, spacáček, a nemaje ani křiváček ani kohoutek odjíždím dýmajícím Pacifikem Českých drah, ovšem bez Ivana Trojana a Kristýny Bokový, plnit třídenního bobříka přežití do drsný krajiny českýho Posázaví. Prostě tam, kde srnka kopýtkem Ti pokyne, kde pták křídlem šustne a kde bratři Nedvědi toulají se Foglarovým rájem a hledaj Jižní kříž. Bratry jsem však nakonec nespatřil; byli nejspíš zalezlí někde na koncertě nebo ve stanu. I s kytarama. 

Chatu jsem každý den pro klienty připravil, rozsvítil, ráno si na zahradě zacvičil. Opět je to krásné, pestré a veselé, každý klient je úplně jiný, mnohdy je i legrace. Za svůj přístup, tedy, že jsem klientům předem poslal maximum informací, často přijímám ovace. Vysvětluji jim, že to je úroveň, od které se v 21. století musíme v realitách odrazit, a že taková je cesta má a nás všech v RE/MAX-u, kteří chceme v této profesi působit na nejvyšší úrovni.  

Trampingu je zvonec, prohlídkám je konec. V pondělí ještě odpovídám klientům na jejich otázky ohledně aukce a teď už je to na nich. Aukce končí v úterý dopoledne a můj odhad před aukcí zachycuje Tabulka č. 1.:     

Tabulka č. 1. Můj odhad Skutečnost
Počet obdržených nabídek 3 až 5 2
Nejvyšší nabídka 3 000 000,- až 3 500 000,- Kč 3 156 000,- Kč

Nakonec to dopadlo takhle: 

Tabulka č. 2.: Výsledky aukce

Pořadí klientů

Nabídnutá částka v Kč

Typ platby

1. Kupující

3 156 000

Hotovost

2. Vitalij

2 664 000

Hypotéka 20% hotovost 80% hypotéka

Jak je patrné, věřil jsem si na vyšší počet došlých nabídek, už jen třeba kvůli vysokému počtu klientů s hotovostí. Jelikož u chat jsou zájemci s hotovostí většinou starší, mají jasnou představu o tom, co hledají a hrají u nich roli detaily, tak ty nejspíš nakonec rozhodly o tom, že přišly pouze dvě nabídky. Kupní cena byla navýšena o 19,14%. Volám vítězné klientce. Má velkou radost a rychle se domlouváme na podpisu rezervační smlouvy v úterý odpoledne. Oběma stranám sděluji příjemnou zprávu, že v případě podpisu všech dokumentů do týdne a brzké úhradě kupní ceny do advokátní úschovy velmi pravděpodobně stihnu podat Kupní smlouvu na Katastr ještě před svým odjezdem. Všechny základní ukazatele shrnuje Tabulka č. 3:  

Tabulka č. 3.: Základní parametry prodeje

Ukazatel

Hodnota

Počet klientských reakcí na nabídku (telefon, e-mail)

62

Počet uskutečněných prohlídek

18

Počet podaných nabídek do aukce

2

Nabídková cena

2 649 000,- Kč

Konečná kupní cena

3 156 000,- Kč

Navýšení kupní ceny v aukci nominálně

507 000,- Kč

Navýšení kupní ceny v aukci v %

19,14 %

Doba prodeje

12 dnů

 Obě strany dostávají smlouvy vytvořené advokátem Mgr. Markem Moravcem přesně dle domluvy a řešíme víceméně jen drobnou opravu v kanadské adrese prodávající. Za týden se v úterý odpoledne scházíme v naší kanceláři znovu a podepisujeme Smlouvu o advokátní úschově a Kupní smlouvu. Jelikož jsou všichni velmi disciplinovaní, další den dostávám potvrzení od advokáta ohledně přijetí kupní ceny do advokátní úschovy. Vyzvedávám si Kupní smlouvu a odjíždím ji podat na Katastr nemovitostí do Benešova. Zároveň si připadám tak trochu jako realitní Jean-Claude Van Damme, neboť se mi podaří dvojitej zásah. Ve východních Čechách totiž ve stejný den odpoledne podepisuju druhou Kupní smlouvu na jinou nemovitost a rovněž ji podávám na místní Katastr. V pátek 31. července odjíždím dovolenkovat s naprosto čistým stolem a navýsost spokojen. Jak to celé proběhlo den po dni najdete níže v přehledné tabulce:  

Úkon Datum
První setkání s prodávající v kanceláři (walk-in) 29.6.2020
Podpis exkluzivní zprostředkovatelské smlouvy, tvorba prezentace 7.7.2020
Zveřejnění nabídky 9.7.2020
E-mail zájemcům s odkazem na Google složku s detaily k nemovitosti (3D plánky, vzory smluv RE/MAX, List vlastnictví atd.) 14.7.2020
E-mail zájemcům s odkazem na Google složku s podrobnostmi k aukci 16.7.2020
Termín trvání aukce 16.-21.7.2020
Termíny prohlídek 17.-19.7.2020
Podpis rezervační smlouvy 21.7.2020
Podpis Smlouvy o advokátní úschově a Kupní smlouvy 28.7.2020
Přijetí kupní ceny do advokátní úschovy a podání Kupní smlouvy na Katastr nemovitostí v Benešově 29.7.2020
Konec 20-denní lhůty na Katastru 19.8.2020
Provedení vkladu vlastnického práva a výplata kupní ceny na účet prodávající 26.-27.8.2020
Potvrzení prodávající o přijetí kupní ceny 28.8.2020
Předání nemovitosti kupující 28.8.2020
Převod ČEZ elektřiny 31.8.2020

Poznámka: U paralelního druhého vkladového řízení na Katastru nemovitostí v Chrudimi, u něhož 20-denní lhůta končila také 19.8., proběhl vklad vlastnického práva 20.8. dopoledne. Dle informací z Katastru nemovitostí v Benešově se zde sešlo mnoho vkladových řízení najednou. Vklad vlastnického práva byl nakonec proveden 26.8. dopoledne.      

Na detaily aukce, která překonala všechny rekordy, se mrkněte v článku Aukce prodej bytu 2+1 Slovinská Praha 10 Vršovice. Paní Vendula s rodinou získala navíc 640 000,- Kč. Výsledky dalších aukcí a stručný komentář k nim najdete v článku Realitní trh 2020: prodej nemovitostí v době koronavirové. Popis průběhu další povedené aukce si přečtěte v článku Láďovi a jeho paní jsem zvýšil zisk při prodeji 3+1 Praha 9 Prosek o 749 239,- Kč.

A pokud chcete, abych se stejně skvěle postaral o prodej Vaší nemovitosti, nic neřešte, po ničem nepátrejte a jednoduše mi napište nebo zavolejte :-)