+420 733 679 991 jan.griger@re-max.cz

Co se týče změn v realitách, byl uplynulý rok 2020 v mnoha ohledech výjimečný. Proběhlo jich nejvíce za poslední dobu. Zde je přehled těch nejpodstatnějších.

V prvé řadě vstoupil v účinnost Zákon o realitním zprostředkování neboli realitní zákon, který stanovuje podmínky pro výkon profese realitního makléře. Z původně volné živnosti se stala živnost vázaná. Jinými slovy, tuto profesi už nemůže vykonávat jen tak kdokoliv. Nyní Je třeba složit zkoušku nebo mít dostatečné vzdělání a praxi. Zákon není příliš tvrdý a veškerá očekávání nenaplnil. Přesto jde o krok správným směrem a od sametové revoluce o největší změnu pro všechny zprostředkovatele působící v realitní branži.   

Minulostí se definitivně stalo předkupní právo spoluvlastníků nemovitosti. Podíly tedy můžete volně prodávat, aniž byste museli nejdříve nabízet dalším spoluvlastníkům. O této změně jsem psal v tomto článku. Společně s ní proběhlo ještě pár dílčích změn v občanském zákoníku, o kterých píšu tady.

Kupující se, jak doufám, navždy zbavili daně z nabytí nemovitosti, která byla po letech změn definitivně zrušena. Vzhledem k dnešním cenám bylo placení dalších 4% z kupní ceny zbytečnou zátěží. Více o zrušení daně a další souvislosti najdete na tomhle odkazu.

Od 1.1.2021 se také prodlužuje osvobozovací lhůta od zdanění příjmu z prodeje nemovitosti, a to z původních 5 let vlastnění nemovitosti na celkem 10 let. Podrobnosti najdete v tomto článku.

Nová situace, která nastala po aplikaci nařízení proti šíření koronaviru, samozřejmě ovlivňuje také realitní trh. Silně jsou zasaženi zejména pronajímatelé bytů v Praze, kteří si musí zvykat na nové podmínky.  

Na viděnou v roce 2021 se těší

Váš Ján Griger